11.10.24

Χαβίτο: «Αυτό μου αρέσει στον φετινό Άρη!»

Παρότι πέρασαν αρκετά χρόνια, ο Φρανσίσκο Χαβίτο παραμένει φανατικός με τον Άρη και μεταξύ άλλων ανέφερε σε συνέντευξή του τι έχει ξεχωρίσει από τον Άρη της τρέχουσας περιόδου.

Ο Ισπανός που έχει αφήσει εποχή από το πέρασμά του από το «Κλεάνθης Βικελίδης» έχει δεθεί όσο λίγοι με το σύλλογο και προσπαθεί να διατηρεί δεσμούς με το σύλλογο, παρακολουθώντας όποτε του είναι εφικτό αγώνες της ομάδας στην τηλεόραση. Επίσης συζητά με φίλους του και ενημερώνεται για τα τεκταινόμενα των «κίτρινων».

Φέτος είναι μια χρονιά που η ομάδα μπορεί να ανατρέψει τα προγνωστικά στοιχήματος και να κάνει σειρά από εκπλήξεις στη βαθμολογία. Είναι άλλωστε γεγονός ότι από την περίοδο εκείνη που η ομάδα της Θεσσαλονίκης σύμμετείχε στο Γιουρόπα Λιγκ, τη σεζόν 2010/11 έχουν να παρουσιαστούν τόσο ανταγωνιστικοί οι φιναλίστ του περσινού κυπέλλου Ελλάδας.

Τότε, που με το σουτ του Χαβίτο στο 59′ είχαν πάρει την εντός έδρας νίκη απέναντι στην κάτοχο του Γιουρόπα Λιγκ της προηγούμενης αγωνιστικής περιόδου, Ατλέτικο Μαδρίτης (1-0).

Όπως και εκείνη την περίοδο, έτσι και φέτος έχουν ένα κοινό στοιχείο. Αυτό είναι ότι επιτίθενται και σκοράρουν με πολλούς τρόπους, σε στημένες φάσεις αλλά και στην κανονική ροή του παιχνιδιού, έχοντας πλουραλισμό και ισορροπία στη δημιουργία τους.

Σε αυτό αναφέρθηκε ο παλαίμαχος του Άρη σε σημείο των δηλώσεών του, που είπε τα εξής για τον φετινό Άρη «Μου αρέσει που κάνει πολλές ευκαιρίες με διαφορετικούς τρόπους, όχι μόνο με φάουλ ή κόρνερ, αλλά και με σέντρες, σουτ και στο ένας εναντίον εντός. Σε αυτόν τον τομέα, ο Ντιαντί είναι ήρεμος και πολύ καλός».