02.05.23

Θα ζητήσουν ένα «συγγνώμη»;

Ο Άρης με την απόδοσή του στο Ά μέρος έφερε το ντέρμπι της Τούμπας ακριβώς εκεί που το ήθελε, όμως κατάφερε να δεχθεί δεχθεί τρία γκολ σε ένα 45λεπτο από έναν ΠΑΟΚ που σε καμία περίπτωση δεν άξιζε τη νίκη.

Καθοριστικά σημεία το πέναλτι πάνω στον Ματέο που «έπνιξε» ο διαιτητής Αγκάγιεφ, και η κακή παρουσία της ομάδας του Τόλη Τερζή στο πρώτο 20λεπτο του Β’ μέρους, διάστημα που έπαιζε σαν «υπνωτισμένη».

Τρίτο σερί ντέρμπι του Άρη με τον δικέφαλο που η διαιτησία αλλοιώνει τις συνθήκες αγώνα και που καταλογίζει τρίτο σερί πέναλτι υπέρ του δικεφάλου. Τουλάχιστον αυτη φορά υπήρχε πάραβαση από το μαρκάρισμα του Πίρσμαν στον Ντάντας, γιατί θέλω να είμαι δίκαιος.

Δεν θα φτάναμε όμως εκεί αν ο Αγκάγιεφ καταλόγιζε την καθαρή εσχάτη των ποινών στο 30′, ακόμη κι ας μη δινόταν κόκκινη κάρτα, αλλά κίτρινη όπως σας εξήγησε ότι έπρεπε να καταλογιστεί. το Sportime. Κι αν ο διαιτητής δεν το είδε τότε δεν γινόταν να μην το δει ο VARίστας Καμάλ Ουμούντλου. Δηλαδή βλέπεις αυτή τη φάση στο ριπλέι και δεν φωνάζει τον ρέφερι να το δει; Είναι δυνατόν να μην παέι το μυαλό μας οτι πολύ απλά δεν ήθελαν να το δώσουν.

Εφόσον μετά ακολουθούσε και το γκολ του Αμπουμπακάρ Καμαρά για το 2-0, μετά το ματς δεν γύριζε με την… καμία. Το πιθανότερο ήταν αν το διέκοπταν οι ίδιοι οι οπαδοί του ΠΑΟΚ που είχαν αρχίσει να γιουχάρουν άγρια τον Λουτσέσκου και την ομάδα τους στο ημίχρονο.

Θα πάρει θέση ο πρόεδρος της ΕΠΟ, Τάκης Μπαλτάκος και η ΚΕΔ όπως έκαναν με ΠΑΟΚ και ΑΕΚ ή μόνο από αυτές τις δύο ομάδες θα ζητάνε συγγνώμη; Για μία φάση που αδικήθηκε φέτος ο δικέφαλος σε όλο το πρωτάθλημα (στην Τρίπολη) φαίνεται πρέπει να πάρει τους βαθμούς αλλού, και ειδικά στα ντέρμπι με τον Άρη.

Ξέχωρα από το παραπάνω έχουμε την ρίψη μπουκαλιού που χτύπησε «γεμάτα» τον βοηθό διαιτητή και πιστεύω οτι αν δεν βρισκόταν στο ελληνικό πρωτάθλημα το παιχνίδι θα είχε διακοπεί. Προφανώς εδώ στην Ελλάδα τους δίνουν ρητή εντολή οτι «τα ματς θα τελειώνουν ό,τι και να γίνει», γι αυτό βλέπουμε όσα βλέπουμε, ειδικά στην Τούμπα, αλλά και στους τελικούς Κυπέλλου.

Οι διαιτητές αδίκησαν τον Άρη, ο Άρης αδίκησε τον εαυτό του και η ΚΕΔ που οφείλει να ζητήσει συγγνώμη

Και πάμε και στο αγωνιστικό γιατί με όλα τα παραπάνω περνάει σε δεύτερη μοίρα. Ο Άρης αυτή τη φορά μπορούσε να κερδίσει και τον διαιτητή όμως δεν το έκανε.

Μπαίνεις στο δεύτερο μέρος και έχεις τα πάντα με το μέρος σου γιατί ο τρόπος που παίζεις μετά το πρώτο «αναιμικό» 20λεπτό είναι αυτός πρέπει ώστε να φύγεις με το «διπλό». Προηγείσαι στο σκορ, ψυχολογία, έναν αντίπαλο που παίζει με απουσίες, που είναι σε κακή φόρμα, που είναι απογοητευμένος και που οι οπαδοί του είναι έτοιμοι να τον «κατασπαράξουν» την ομάδα τους.

Αρκούσε ο Άρης να κάνει μια καλή διαχείριση και να αντέξει στο πρώτα 10-15 λεπτά. Κράτα λίγο μπάλα, πάγωσε τον ρυθμό, κάνε λίγο μανούρα με τους παίκτες του αντιπάλου και με την κερκίδα. Προφανώς και θα δεχτείς πίεση, καθώς ο ΠΑΟΚ και καίγεται για το αποτέλεσμα και κάποιους παίκτες με αρκετή ποιότητα διαθέτει.

Δεν γίνεται όμως να γυρνάς τόσο πίσω, να πουλάς τόσο εύκολα τα μπάλα και να επιτρέπεις στον γηπεδούχο να σε κλείσει στην περιοχή σου. Επίσης ισοφαρίζεις σε 2-2 με τη γκολάρα του Νταρίντα. Δεν γίνεται ούτε τότε να κρατάς έστω τον βαθμό. Δυστυχώς η αμυντική λειτουργία ήταν πολύ κακή (όπως είναι στα περισσότερα ματς φέτος) και ειδικά ο Πίρσμαν που στα ματς με Βόλο και Ολυμπιακό ήταν πολύ καλός, σήμερα ήταν και «μέσα» και στα τρία γκολ του ΠΑΟΚ.

Ο Άρης έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει ακόμη περισσότερο στην 4αδά και να «φώναξει» δυνατά ότι ο βασικός λόγος που δεν του επέτρεψαν να διεκδικήσει φέτος την παρουσία του εκεί, ήταν διαιτησία.

ΥΓ: Θέλουμε οι παίκτες του Άρη να μην είναι «σοφτ», όμως και ο Καμαρά κάπου το παρακάνει. Τον έχουν καταλάβει οι αντίπαλοι και επειδή δεν μπορούν να τον μαρκάρουν, τον προκαλούν προκειμένου να αποβληθεί. Απόψε «έφαγε» μόνος του σχεδόν το πενάλεπτο των καθυστερήσεων με τη μανούρα και την αποβολή του. Ευτυχώς το ματς με τον Βόλο δεν κρίνει την Ευρώπη, αλλιώς η απουσία του θα ήταν μεγάλο πλήγμα.

ΥΓ2: Φανταστείτε του χρόνου που βγαίνουν μόνο τέσσερις στην Ευρώπη τι έχουμε να δούμε στο «κορυφαίο πρωτάθλημα». Φέτος που ο Άρης δεν τους ενοχλούσε από νωρίς και του έχουν «φάει» τουλάχιστον καμιά 10αριά βαθμούς.

ΥΓ3: Όνειδος για μία ακόμη φορά για τη μερίδα των οπαδών του ΠΑΟΚ που φώναξε πάλι συνθήματα κατά νεκρών και μάλιστα στο 19ο λεπτό. Μάλιστα υπήρξε και ένα πανό στα σέρβικα που σύμφωνα με γνώστες της γλώσας έλεγε το τραγικό «Λευτεριά στα αδερφία μας». Η εξήγηση οτι αφορά τα… αδέρφια της Παρτιζάν δεν πείθει κανέναν. Όταν υμνείτε του δράστες της δολοφονίας του Άλκη, μην βγάζετε ανακοινώσεις και μιλάτε για δημοκρατία και στοχτοποίηση. Έχετε (οι συγκεκριμένοι και όχι όλος ο κόσμος του δικεφάλου) διαλέξει να είστε με τους δράστες.

💣ΒΟΜΒΑ! ΗΡΘΕ ΝΕΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΖΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΔΩΡΑ*!🎁

ΥΓ4: Δεν λέω ο ΠΑΟΚ βγάζει μεγάλα ταλέντα τα τελευταία χρόνια, αλλά αυτό το πράγμα με τις βουτιές όλη την ώρα για να εκμαιεύσουν πέναλτι είναι απαράδεκτο και αδικεί τα ίδια τα παιδιά αυτά. Πριν από λίγα χρόνια ήταν ο Τζόλη που βουτούσε και ξαναβουτούσε σε ένα ντέρμπι στο Βικελίδης, τώρα ήταν ο Κωνσταντέλιας.

(Πηγή: Sportime)