24.10.24

Άρης: Το μόνο θετικό που έμεινε από τη χθεσινή ήττα

Δεν κύλησε με τον καλύτερο τρόπο η χθεσινή βραδιά για τον Άρη, που γνώρισε την ήττα από την Τσεντεβίτα Ολίμπια στην έδρα του με 75-82 για την 5η αγωνιστική του Γιούροκαπ.

Μπορεί να βρισκόταν μπροστά στο σκορ και να είχε προβάδισμα 12 βαθμών στο ημίχρονο, ωστόσο η απόδοσή του έπεσε δραματικά στο τέλος της αναμέτρησης και η τέταρτη περίοδος τον βρήκε να χάνει με επιμέρους σκορ 28-14 μες στο κοινό του.

Αν κάτι θετικό προέκυψε από αυτή τη βραδιά είναι η παρουσία του Χοτζ. Ο γκαρντ από τις Βρετανικές Παρθένες Νήσους βρήκε ρυθμό κόντρα στους Σλοβένους, δίνοντας λύσεις στην επίθεση, με το μακρινό σουτ.

Σημείωσε 12 πόντους, όλους από τη γραμμή των 6,75 με 50% ευστοχία στα συνολικά 8 σουτ που επιχείρησε, ενώ είχε ακόμη ένα ριμπάουντ, μία ασίστ και τρία λάθη σε 24:14.

Ήταν ένα καλό πρώτο δείγμα για τον 25χρονο, που του λείπουν ρυθμός και χρόνος συμμετοχής προκειμένου να αποκτήσει ψυχολογία και αυτοπεποίθηση και να προσφέρει αυτά που περιμένουν απ’ αυτόν οι κιτρινόμαυροι.

Αποκτήθηκε για να ενισχύσει τις προσπάθειες της ομάδας του να προσφέρει το κάτι παραπάνω και να συμβάλει στην ανατροπή στα προγνωστικά για τους «κίτρινους».